High pressure sodium lamp , RNP-E/LR 100W/S/230/E40
Article No.: 34414714
Mobile Menu
  • Product Catalogue
  • grupy produktów
Ścieżka nawigacyjna
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. RNP High Pressure Sodium Vapour Lamps
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF version
  • Calculate consumption data
  • 103.6 W
  • 10100 lm
  • 2000 K
  • 36000 h
  • Ellipsoid
  • Aktywne
Image Gallery
Produktbild - High pressure sodium lamp , RNP-E/LR 100W/S/230/E40
Zeichnung - High pressure sodium lamp , RNP-E/LR 100W/S/230/E40
Energielabel - High pressure sodium lamp , RNP-E/LR 100W/S/230/E40
Picto Picto
General Data
RNP-E/LR 100W/S/230/E40
12
80 g
Aktywne
Electric Parameters
103.6 W
104 kWh
100 V
3.3 up to 5.0
1.2 A
1.2 A
12 µF
Daelay-action; min. double nominal current
Tak
Light Application Parameters
10100 lm
97 lm/W
90 lm/W
2000 K
0,535
< 25
0.94
Service Life
36000 h
0.99
[0.98]
0.97
Specification
current label, with EPREL registration
F
76 mm
183 mm
183 mm
h180
13.1 mg
Ellipsoid
Opal
E40
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
541459
Miscellaneous
Notatki
Base
Sockel-ZeichnungE40
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-24-6
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm)per 10nm.