Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 150W/NDL/230/G12
Article No.: 32418900
Mobile Menu
  • Azienda
  • Product Catalogue
  • Gruppi di prodotti
  • Servizi e strumenti
  • Notizie e conoscenza
  • Contatto e rivenditore
Briciole di pane
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Quartz Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF version
  • Calculate consumption data
  • 150.0 W
  • 150 W
  • 13000 lm
  • 4200 K
  • 9000 h
  • Tube, single-ended
  • Inattivo
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 150W/NDL/230/G12
Zeichnung - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 150W/NDL/230/G12
Energielabel - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 150W/NDL/230/G12
Picto Picto
General Data
HRI-T 150W/NDL/230/G12
12
30 g
Inattivo
Electric Parameters
150.0 W
150 W
230 V
4.0 up to 5.0
1.8 A
1.8 A
20 µF
No
Light Application Parameters
13000 lm
87 lm/W
80 lm/W
4200 K
85
Service Life
9000 h
0.92
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
G
A+
25 mm
84 mm
84 mm
h180
32.3 mg
Tube, single-ended
Clear
G12
White
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
Miscellaneous
TIM
Note
Base
Sockel-ZeichnungG12
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-63-2
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.