Metal halide lamp with ceramic burner , RCI-T 70W/NDL/230/G12
Article No.: 32419642
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Ceramics Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 70.0 W
  • 6500 lm
  • 4200 K
  • 15000 h
  • Tube, single-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with ceramic burner , RCI-T 70W/NDL/230/G12
Zeichnung - Metal halide lamp with ceramic burner , RCI-T 70W/NDL/230/G12
Energielabel - Metal halide lamp with ceramic burner , RCI-T 70W/NDL/230/G12
Picto Picto
General Data
RCI-T 70W/NDL/230/G12
12
26 g
Inactive
Electric Parameters
72.8 W
81 kWh
90 V
230 V
3.6 up to 5.0
0,98 A
Light Application Parameters
6500 lm
89 lm/W
89 lm/W
942
4200 K
90-100
Service Life
15000 h
1.00
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
F
A+
20 mm
90 mm
90 mm
h180
5.7 mg
Tube, single-ended
Clear
G12
White
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
Miscellaneous
Notes
Base
Sockel-ZeichnungG12
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-63-2
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.