Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-T 70W/NDL/230/G12
Article No.: 32418267
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Ceramics Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 72.0 W
  • 70 W
  • 6800 lm
  • 4200 K
  • 15000 h
  • Tube, single-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-T 70W/NDL/230/G12
Zeichnung - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-T 70W/NDL/230/G12
Energielabel - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-T 70W/NDL/230/G12
Picto Picto
General Data
RCC-T 70W/NDL/230/G12
12
28 g
Inactive
Electric Parameters
73.0 W
70 W
81 kWh
230 V
3.6 up to 5.0
1 A
1 A
12 µF
Light Application Parameters
6800 lm
93.15 lm/W
94 lm/W
4200 K
95
Service Life
15000 h
0.99
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
A+
19 mm
100 mm
100 mm
h180
7.3 mg
Tube, single-ended
Clear
G12
White
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
Miscellaneous
TIM
Notes
Base
Sockel-ZeichnungG12
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-63-2
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.