Pear shape lamp 300°C,  clear, P 15W/230/300C/C/E14
Article No.: 19118593
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Halogen and Incandescent Lamps
  3. Mains Voltage Lamps with Omni-directional Radiation
  4. Halogen and Incandescent Lamps
Pear-shape lamp clear for higher temperatures up to 300°C (oven), base E14
  • Add to compare
  • PDF download
  • 15.0 W
  • 85 lm
  • 1000 h
  • Pear-shape
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Pear shape lamp 300°C,  clear, P 15W/230/300C/C/E14
Zeichnung - Pear shape lamp 300°C,  clear, P 15W/230/300C/C/E14
Energielabel - Pear shape lamp 300°C,  clear, P 15W/230/300C/C/E14
Picto Picto
General Data
P 15W/230/300C/C/E14
100
10 g
Inactive
Electric Parameters
15.0 W
15 kWh
1.00
230-230 V
230 V
65 mA
Yes
Light Application Parameters
85 lm
5.67 lm/W
Service Life
1000 h
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
G
E
22 mm
52 mm
52 mm
any
0.0 mg
Pear-shape
Clear
E14
Other
Notes on Operation
any
Information especially for EPREL
Miscellaneous
special lamp
Notes
Base
Sockel-ZeichnungE14
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-23-6
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm)per 10nm.
Spektrum 1light of incandescent lamps
Spektrum 2daylight(D 65)
Special features
Picto Picto
General notes
® = Registered trademark
Subject to change without notice. Errors and omissions excepted.
Downloads
Energylabel acc. to 2019/2015, A to G
Energylabel acc. to 874/2012, A++ to E
User Instruction
Matching Products
Similar Products
Power Consumption
Power
15.0 W