Metal halide lamp with quartz burner , HRI-TS 150W/D/230/XLN/RX7S
Article No.: 32418880
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Quartz Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 150.0 W
  • 150 W
  • 13000 lm
  • 5500 K
  • 12000 h
  • Tube, double-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-TS 150W/D/230/XLN/RX7S
Zeichnung - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-TS 150W/D/230/XLN/RX7S
Energielabel - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-TS 150W/D/230/XLN/RX7S
Picto
General Data
HRI-TS 150W/D/230/XLN/RX7S
12
22 g
Inactive
Electric Parameters
150.0 W
150 W
165 kWh
230 V
4.0 up to 5.0
35 kV
1.8 A
1.8 A
20 µF
No
Light Application Parameters
13000 lm
86.67 lm/W
87 lm/W
5600 K
81
Service Life
12000 h
0.95
Specification
G
A
23 mm
135 mm
135 mm
132 mm
p45
12.1 mg
Tube, double-ended
Clear
RX7s-24
White
Notes on Operation
p45
Information especially for EPREL
868751
Miscellaneous
TIM
Notes
Base
Sockel-ZeichnungRX7s
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-92A-4
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.