Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TT/LR 70W/WDL/230/E27
Article No.: 32418948
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Ceramics Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 75.0 W
  • 70 W
  • 8000 lm
  • 3200 K
  • 24000 h
  • Tube, single-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TT/LR 70W/WDL/230/E27
Zeichnung - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TT/LR 70W/WDL/230/E27
Energielabel - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TT/LR 70W/WDL/230/E27
Picto Picto
General Data
RCC-TT/LR 70W/WDL/230/E27
12
60 g
Inactive
Electric Parameters
75.0 W
70 W
83 kWh
93 V
230 V
2.75 up to 5.0
0.9 A
1 A
12 µF
190%
Light Application Parameters
8000 lm
106.67 lm/W
107 lm/W
warm white de luxe
3000 K
>=80
0.92
Service Life
24000 h
0.99
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
A+
32 mm
156 mm
155 mm
h180
7.0 mg
Tube, single-ended
Clear
E27
White
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
Notes
Base
Sockel-ZeichnungE27
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-21-9
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.