Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TS 70W/NDL/230/RX7S
Article No.: 32418271
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Ceramics Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 73.0 W
  • 70 W
  • 6600 lm
  • 4200 K
  • 16000 h
  • Tube, double-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TS 70W/NDL/230/RX7S
Zeichnung - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TS 70W/NDL/230/RX7S
Energielabel - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-TS 70W/NDL/230/RX7S
Picto
General Data
RCC-TS 70W/NDL/230/RX7S
12
19 g
Inactive
Electric Parameters
76.5 W
70 W
81 kWh
230 V
3.6 up to 5.0
36 kV
1 A
1 A
12 µF
No
Light Application Parameters
6700 lm
86.27 lm/W
86.27 lm/W
942
4200 K
94
Service Life
16000 h
0.99
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
A+
20 mm
120 mm
114.2 mm
114.2 mm
p45
8.8 mg
Tube, double-ended
Clear
RX7S
White
Notes on Operation
p45
Information especially for EPREL
Miscellaneous
TIM
Notes
Base
Sockel-ZeichnungRX7s
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-92A-4
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.