Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-E/P 150W/WDL/230/F/E27 RO
Article No.: 32418260
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Ceramics Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 145.0 W
  • 150 W
  • 15000 lm
  • 3000 K
  • 12000 h
  • Ellipsoid
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-E/P 150W/WDL/230/F/E27 RO
Zeichnung - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-E/P 150W/WDL/230/F/E27 RO
Energielabel - Metal halide lamp with ceramic burner , RCC-E/P 150W/WDL/230/F/E27 RO
Picto Picto
General Data
RCC-E/P 150W/WDL/230/F/E27 RO
12
78 g
Inactive
Electric Parameters
147.0 W
150 W
162 kWh
230 V
3.6 up to 5.0
1.8 A
1.8 A
20 µF
190%
Daelay-action; min. double nominal current
Yes
No
Light Application Parameters
13700 lm
102.04 lm/W
94 lm/W
warm white de luxe
3000 K
88
Service Life
12000 h
0.99
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
A+
54 mm
138 mm
138 mm
h180
26.5 mg
Ellipsoid
Frosted
E27
Other
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
Miscellaneous
TIM
Notes
Base
Sockel-ZeichnungE27
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-21-9
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.