Halogen lamp for stage lighting, RJH-TS 1000W/240/C/R7S
Article No.: 22315783
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Halogen and Incandescent Lamps
  3. Mains Voltage Lamps with Omni-directional Radiation
  4. Halogen and Incandescent Lamps
High-voltage halogen lamp for stage lighting, clear tube shape, 240V, double-ended socket, R7s base, continuously dimmable, 2000h lifespan.
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 1,000.0 W
  • 1 kW
  • 1000 W
  • 22000 lm
  • 2000 h
  • Tube, double-ended
  • Phase Out
Image Gallery
Produktbild - Halogen lamp for stage lighting, RJH-TS 1000W/240/C/R7S
Zeichnung - Halogen lamp for stage lighting, RJH-TS 1000W/240/C/R7S
Energielabel - Halogen lamp for stage lighting, RJH-TS 1000W/240/C/R7S
Picto Picto Picto
General Data
RJH-TS 1000W/240/C/R7S
12
17 g
Phase Out
Electric Parameters
1000.0 W
1 kW
1000 kWh
1.00
240-240 V
240 V
4.17 A
Yes
Light Application Parameters
22000 lm
22 lm/W
2900 K
100
Service Life
2000 h
50000
Specification
old label, no EPREL registration, no EU data sheet
G
C
12 mm
185.7 mm
185.7 mm
p15
0.0 mg
Tube, double-ended
Clear
R7s
Notes on Operation
p15
Information especially for EPREL
Miscellaneous
Notes
Base
Sockel-ZeichnungR7s
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-92A-4
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm)per 10nm.