Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 70W/WDL/230/G12
Article No.: 32418899
Mobile Menu
  • Business
  • Product Catalogue
  • Product Groups
  • Service & Tools
  • News & Background
  • Contact & Dealer
Breadcrumb
  1. Product Catalogue
  2. Discharge lamps
  3. Metal Halide Lamps with Quartz Burner
  4. Discharge lamps
  • Add to compare
  • PDF download
  • Calculate consumption data
  • 75.0 W
  • 70 W
  • 5300 lm
  • 3000 K
  • 9000 h
  • Tube, single-ended
  • Inactive
Image Gallery
Produktbild - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 70W/WDL/230/G12
Zeichnung - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 70W/WDL/230/G12
Energielabel - Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 70W/WDL/230/G12
Picto Picto
General Data
HRI-T 70W/WDL/230/G12
12
30 g
Inactive
Electric Parameters
75.0 W
70 W
230 V
4.0 up to 5.0
1 A
1 A
12 µF
No
Light Application Parameters
5300 lm
70.67 lm/W
71 lm/W
warm white
3000 K
73
Service Life
9000 h
0.87
Specification
G
A
25 mm
84 mm
84 mm
h180
13.9 mg
Tube, single-ended
Clear
G12
White
Notes on Operation
h180
Information especially for EPREL
868924
Miscellaneous
SLR = (EU) 2019/2020
Notes
Base
Sockel-ZeichnungG12
IEC/EN 60061-1
sheet 7004-63-2
Spectrum
Visible region from 380 to 780 nm; height of graph corresponding with relative spectral emission (400mW/klm) per 10nm.